Akupunktura je léčebná metoda spočívající v napichování jehel do akupunkturních bodů nebo jejich nahřívání. Akupunktura je součástí Tradiční čínské medicíny (TCM).  V TCM se nachází 361 akupunkturních bodů.

Cílem léčby je pozitivní ovlivňování toku energie (tzv. čchi), kdy se snažíme o nastartování samoléčebných procesů organismu, tzn. vytvoření rovnováhy mezi 2 silami : jin-jangem. Zdraví z hlediska TCM je dynamický proces rovnováhy mezi jin-jangem. 

V pojetí TCM představuje náš organismus komplexní systém, ve kterém se opakovaně vyskytují menší poruchy, které naše tělo dává automaticky do pořádku. Závažné obtíže se netýkají jen jedné části, vždy je zasažen organismus jako celek a to vede k řadě příznaků, které se projevují na různých úrovních organismu. Každý příznak, který se u člověka projeví, je známkou, že je někde v těle problém - narušená rovnováha, kterou je nutno srovnat. Tomu napomáhá  v tradiční čínské medicíně 5 pilířů:

Mluvíme o celostním přístupu k člověku a jeho obtížím

1) akupunktura, akupresura, moxování

2) fytotherapie - léčba bylinami

3) masáže tuina              

4) správné stravovací návyky

5) cvičení  qicung a tai-chi

Akupunktura v současné podobě má své uplatnění hlavně v prevenci, tzn. předcházení nemocem a všude tam, kde se objevují funkční poruchy, které ještě nepoškodily orgán, ale způsobují velké obtíže člověku. Dokáže však ulevit i u postižení orgánového. Tradiční čínská medicína se snaží pochopit organismus, vystopovat tyto funkční  poruchy a povzbudit vlastní regulační schopnosti.

Jaká onemocnění můžeme léčit akupunkturou? Jedná se o  velmi široký okruh příznaků:

* gynekologie a porodnictví (menstruační poruchy, bolest při menses, premenstruační syndrom,výtoky, sterilita, infertilita, apod.)

* bolestivé stavy (kloubní i svalové, bolest v oblasti páteře, migrény, bolest zubů, apod.)          

* obtíže zažívacího traktu (průjem, zácpa, nausea, zvracení, říhání, nadýmání)

* obtíže urologické (poruchy močení, bolest při močení, záněty močového měchýře, apod.)

* nemoci látkové výměny i poruchy psychické

* dokáže podpořit vlastní obranyschopnost organismu při nachlazení u viróz či bakteriálních infekcíKontakt

MUDr. Vlachynská Jitka MUDr. Čoupková Marie

Horova 28 Brno-Žabovřesky 61600

tel. č.: 549 242 700 www.horgyn.cz